Jetu konec roku, a tak není překvapením, že jej rekapituluje i Garmin. To ale ne s ohledem na své produkty jako na to, jak v něm byli aktivní jeho zákazníci. A čísla to jsou zajímavá. Od uživatelů platformy Connect tak vzal data týkající se jejich spánku, stresu, i to, kolik jsme měli během roku průměrné energie.
Z výsledků je patrné jedno: Rok 2024 byl pro uživatel Garminu aktivní. Říká tak alespoň uveřejněná tisková zpráva Garmin Connect Data Report 2024.
Body Battery
Body Battery je funkce, kterou najdete v mnoha modelech hodinek Garmin. Jedná se o jistý ukazatel energetických rezerv vašeho těla. Představte si to jako baterii v telefonu – když je nabitá, máte dostatek energie na celý den, ale když se vybíjí, potřebujete odpočinek. Zohledňuje vlivy fyzické aktivity, stresu, srdeční frekvence, odpočinku i spánku a poskytuje vám tak v reálném čase analýzu výkonu vašeho těla během dne.
- Průměrná úroveň: Garmin z dat uživatelů spočítal, že nejvyšší hodnota je běžně 71, večer před spánkem pak 22.
- Kdy jsme „nejnabitější“: Možná překvapivě je to úterý. Nabití energie se mění nejen během dne ale i týdne, a právě v úterý máme průměrné skóre 74, naopak nejnižší je v sobotu, kdy večer dosahuje jen hodnoty 20. Nejméně energie pak vydáme neděli, a to „jen“ v průměru 47 bodů.
- Energie v průběhu roku: Asi vás nepřekvapí, že úplně nejnižší hodnotu Body Battery měli uživatelé Garminu 1. ledna 2024. Nejvíce to naopak bylo v úterý 20. září, nejvyšší výdej energie pak proběhl 27. srpna, což bylo poměrně paradoxně také úterý. Nejhorší, tedy energeticky nejnáročnější, den, pak byla sobota 20. července.
Procentuální nárust nejčastějších aktivit - indoor.
Skóre spánku
Čím lépe spíme, tím více energie máme. Skóre spánku tedy do jisté míry odráží i hodnoty Body Battery na začátku dne. Průměrné skóre spánku bylo v roce 2024 na hodnotě 71, což je míra kategorizována jako „uspokojivá“. Uživatelé Garminu pak spí nejlépe z pondělí na úterý, kdy dosahují průměrného skóre 73. Z toho také plynou ty vysoké úterní hodnoty Body Battery. Nejhůře pak spíme ze soboty na neděli, kdy máme průměrné skóre spánku jen 68. Nejkvalitnější spánek byl na 10. září, nejhorší naopak (logicky) ten silvestrovský. Nejlepší průměrný spánek mají Nizozemci (73), nejhorší je naopak v Indonésii (64).
Skóre stresu
Stres je skutečnou fyziologickou reakcí na výzvy vašeho života a prostředí, který vás připravuje na rychlou reakci v tom, co přijde vzápětí. Počítá se ze srdeční frekvence a její variability (HRV). Pokud si myslíte, že pro vás byl rok 2024 skutečně stresující, tak pokud jde o průměrné výsledky uživatelů Garminu, nebyl.
- Průměrné skóre stresu: 30 (klasifikováno jako nízká hodnota)
- Nejnižší průměrné skóre stresu v týdnu: Pondělí s hodnotou 29
- Nejvyšší průměrné skóre stresu v týdnu: Sobota s hodnotou 32
- Nejvyšší průměrné skóre stresu v roce: Sobota 21. září s hodnotou 33
- Nejnižší průměrné skóre stresu v roce: Úterý 2. ledna s hodnotou 28
Procentuální nárust nejčastějších aktivit - outdoor.
Denní kroky
Tak s pravdou ven. Jak máte nastavený svůj denní cíl? Pokud adaptivně, tak gratulujeme, dvojnásob, pokud se vám daří jej stále překonávat. Právě počet kroků je skvělým ukazatelem toho, jak pravidelně jste aktivní, kdy více denních kroků obecně vede ke zlepšení zdravotních výsledků, i když je logické, že má na tuto hodnotu vliv mnoho faktorů: zaměstnání, věk, váha, aktuální úroveň kondice a další.
Průměrný počet kroků uživatelů Garminu je ale docela vysoký, kdy to v roce 2024 bylo 8 317 kroků za den. Nejvíce se šlape v Hongkongu, kde mají tamní uživatelé v průměru 10 340 kroků denně, nejméně pak v Indonésii, kde dosahují jen čísla 5 375.
Další zajímavé fitness statistiky
- Průměrné skóre tréninkové připravenosti je 60, což je hodnota střední.
- Uživatelé Garmin produktů jsou díky své aktivitě s ohledem na jejich fitness věk v průměru o 2,48 roku mladší, než je jejich skutečný věk.
- Největší nárůst venkovní aktivity zaznamenal běh na dráze, a to meziročně o 65 %. Na druhém místě se umístila jízda na elektrokole (+ 38 %) a na třetím cyklistika na šotolině (+ 30 %).
- Pokud jde o aktivitu uvnitř, tak největší meziroční nárůst zaznamenal HIIT a to o 56 %. Druhé místo bere pilates (+ 42 %) a třetí lezení v interiéru (+ 31 %).